Najmłodsze dzieci, które już chodzą, uczą się mówić, są bardzo ciekawe świata, jest ich wszędzie pełno. Wiek dziecka pomiędzy 2-5 rokiem życia jest tym okresem, kiedy rodzic szczególnie bacznie powinien obserwować dziecko i uważać, aby przypadkowo nie zrobiło sobie krzywdy, ponieważ z wielu zagrożeń maluch nie zdaje sobie sprawy.

Zabezpieczone meble w pokoju

Jednym z pierwszych pomysłów jakie przychodzą do głowy to odpowiednie zabezpieczenie mebli w pokoju. Rodzice często stosują specjalne zabezpieczenia na narożniki i wystające elementy mebli, które potencjalnie mogą stać się poważnym zagrożeniem dla dziecka. Nakładki na narożniki spowodują, że ewentualne uderzenie będzie znacznie mniej bolesne i nie wyrządzi większej krzywdy. Niektórzy producenci mebli dla dzieci, w tym Happy Babies, tworzą meble w taki sposób, aby były bezpieczne dla dzieci. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie zaokrąglonych krawędzi. 

Zagrożeniem mogą być też wysokie meble, na które dziecko może próbować się wspinać. Jeśli nie będą zabezpieczone, mogą przewrócić się przygniatając malucha. Meble takie powinny być przytwierdzone specjalnymi uchwytami do ściany w celu ich stabilnego ustawienia. Następnie warto zająć się szufladami, które po wysunięciu mogą wypaść i uderzyć dzieciaka. Szuflady powinny mieć blokadę całkowitego wysunięcia, w przeciwny razie, nie nadają się do użytkowania przez małe dziecko. 

Jeśli nie chcemy aby dziecko miało dostęp do określonych szafek, można zastosować specjalne zabezpieczenia uniemożliwiające otwarcie drzwiczek. Występują pod różnymi postaciami jak specjalne paski zaciskowe, blokady, specjalne haczyki i rygle. Małe dziecko nie poradzi sobie z otwarciem, dzięki czemu nie dostanie się do wyposażenia, które nie jest dla niego przeznaczone.

Izolacja niebezpiecznych przedmiotów

W pokoju może pojawić się sporo niebezpiecznych dla dziecka przedmiotów. Są to między innymi gniazdka elektryczne, które przy nieprawidłowym użytkowaniu mogą okazać się poważnym zagrożeniem. Sposobem na gniazdka jest stosowanie specjalnych zatyczek, które uniemożliwią dziecko ingerencję w gniazdko i przypadkowe porażenie prądem. Innymi niebezpiecznymi urządzeniami są wszystkie urządzenia elektryczne. Jeśli nie jest konieczne ich przebywanie w dziecięcym pokoju, najlepiej przenieść je winne, niedostępne dla dziecka miejsce.