Pokój dziecięcy może spełniać różne role i odpowiadać na potrzeby dziecka, w zależności w jakim wieku się znajduje. Inaczej pokój będzie wyglądał kiedy przeznaczony jest dla przedszkolaka, inaczej, kiedy będzie użytkowany przez dziecko starcze, chodzące już do szkoły. O jakie elementy należy zadbać, aby dziecko miało dogodne warunki do nauki i zabawy? Zapraszamy do lektury.

Biurko dla przedszkolaka- czyli podstawa kącika do nauki

Dziecko chodzące do szkoły nie powinno rezygnować z zabawy. Przemeblowanie pokoju w sposób zbyt gwałtowny i pozbawienie przestrzeni i akcesoriów do zabawy może spowodować, że powstały klimat będzie zbyt surowy i mało atrakcyjna dla dziecka. Warto umiejętnie połączyć w jednym pokoju zarówno strefę zabawy, jak i nauki. Biurko dla dziecka to podstawowy element wyposażenia pokoju, ponieważ na nim będzie uczyło się, odrabiało lekcje domowe, przygotowywało prace plastyczne itd. Za pomocą biurka dziecko nauczy się nie tylko zasad prawidłowej pracy, porządku, ale i postawy, która w czasie rozwoju jest niezwykle istotna. Biurko powinno posiadać odpowiedniej wielkości blat, aby można było na nim swobodnie rozłożyć kilka książek, zeszyt, akcesoria i przybory do pisania, malowania itp. Sam blat jednak nie wystarczy. Biurko powinno posiadać także szufladki bądź szafki, gdzie możliwe będzie przechowywanie niezbędnych przyborów, książek, zeszytów, notatników. Szufladka będzie najwygodniejszym rozwiązaniem. W zależności od tego, czy dziecko będzie pracowało również na komputerze, należy zadbać o możliwość jego postawienia. Komputery stacjonarne będą wymagały dodatkowej przestrzeni oraz wysuwanej szufladki pod blatem na klawiaturę. W przypadku korzystania z laptopa można wybrać biurko bez miejsca na komputer stacjonarny, ale przykładowo z dodatkowymi szufladkami czy szafkami, które na pewno się dziecku przydadzą. 

Regał na książki

Regał to drugi obowiązkowy element pokoju dziecka uczęszczającego do szkoły. Warto w pokoju zachowywać świeżość i porządek, gdyż bałagan nie sprzyja wygodnej i skutecznej nauce. Regał powinien mieć wystarczającą pojemność do umieszczenia na nim wszelkich podręczników, książek z biblioteki, dodatkowych pomocy naukowych, nośników danych elektronicznych, atlasów i innych przedmiotów, po które będzie można łatwo i szybko sięgnąć. Najlepiej jeśli regał ustawiony jest w pobliżu biurka, aby sięganie po książki i ich odkładanie nie wymagało chodzenie przez cały pokój. Regał dla dziecka może być pojedynczy, podwójny czy nawet potrójny - tutaj wybór powinien być uzależniony od potrzeb dziecka i ilości posiadanego wyposażenia. Najważniejsze jest zapewnienie wygody i porządku w pokoju. 

Dodatkowe wyposażenie

Biurko i regał to w wielu przypadkach nie wszystko, czego dziecko może potrzebować, jednak elementy te stanowią podstawę, jeśli chodzi o dobre przygotowanie pokoju dziecięcego i przygotowanie odpowiednich warunków do nauki. Do tego kompletu warto także zadbać o dodatkowe miejsca na przechowywanie dziecięcych akcesoriów jak komody, niskie szafki czy półki do zawieszenia na ścianie. Wiedząc już co będzie na pewno potrzebne w pokoju jeśli chodzi o meble dla dziecka, w dalszej kolejności można zastanowić się nad kolorystyką mebli czy ewentualnym zdobieniem (przykładowo umieszczeniem nadruków). 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia mebli dziecięcych z kolekcji Classic, która wg nas najbardziej może odpowiadać starszym dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym.