Dobór mebli dla młodzieży nie zawsze okazuje się taki łatwy, jak się może wydawać. Dzieciaki już po okresie wczesnoszkolnym zaczynają mieć znacznie większe wymagania, mają swoje zdanie, swoje upodobania, które naturalnie będzie trzeba uwzględnić podczas wyposażania pokoju. Każde dziecko będzie miało podobne, ale jednak inne potrzeby co do mebli, aranżacji, jak i estetyki. Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi mebli młodzieżowych.
Młodzież coraz częściej używa sformułowania "nie jestem już dzieckiem". W dużej mierze to prawda, młodzież nie potrzebuje już wielu zabawek czy wyposażenia z jakiego korzystają młodsze dzieci. Starsze dzieci na pewno będą potrzebowały więcej prywatności oraz pokoju stworzonego także zgodnie z ich oczekiwaniami, dlatego warto się także skonsultować z dzieckiem i dowiedzieć czego będzie potrzebowało lub jakie ma pomysły na swój pokój. Główną potrzebą jaką będzie trzeba zaspokoić to nauka i praca w domu. Zabawa, mimo, że dalej obecna, powinna nieco ustąpić miejsca poważniejszym obowiązkom szkolnym. Dzieci zaangażowane w odrabianie zadań domowych, przygotowujące się do klasówek czy przygotowujące projekty na swoje zajęcia będą potrzebowały na pewno przestrzeni, dogodnych warunków, dobrego oświetlenia stanowiska pracy. Elementy, które mogą rozpraszać warto ograniczyć lub całkowicie zlikwidować.
Biurko młodzieżowe - centrum dowodzenia w pokoju starszych dzieci
Duże i wygodne biurko to podstawa w pokoju młodzieży. Dobrze byłoby, gdyby pomieściło zeszyt, kilka otwartych książek i dodatkowo laptop czy komputer stacjonarny, który coraz częściej wykorzystywany jest przy pracy domowej. Zbyt małe biurko może nieco utrudniać pracę i jeśli odpowiadało takie dziecku wcześniej, może się okazać, że jest już niewystarczające.
Jak pomieścić wszystkie książki i podręczniki?
Kolejna kwestia to znalezienie odpowiedniego miejsca na przechowywanie książek i podręczników. Korzystanie z szafek nie zawsze będzie wygodne. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie regału. Może być to wysoki regał pojedynczy, podwójny lub nawet potrójny, jeśli znajdzie się na takie miejsce a dziecko będzie tego potrzebowało. Korzystanie z książek, podręczników i atlasów poustawianych na regałach jest znacznie wygodniejsze - nie trzeba się schylać, przeszukiwać w ciemnych szafkach książki, która może być przykryta innymi. Regał to dużo większa wygoda dla młodzieży, a szafki lepiej zostawić na rzadziej używane rzeczy. Z kolei niskie regały mogą być świetnym uzupełnieniem biurka, kiedy zajdzie potrzeba sięgnąć po dodatkowe książki czy wyposażenie szkolne.
Kolorystyka mebli dla młodzieży
Estetyka i kolorystyka to kwestia gustu, każde dziecko będzie miało inne upodobania w tym zakresie. Na pewno rezygnujemy w tej chwili z wszelkich dziecięcych dekoracji, nadruków i motywów, które uwielbiają małe dzieci. Kolorystyka powinna być bardziej stonowana, aniżeli jest to w przypadku mebli dla maluchów. Bardzo chętnie wybierane są przez rodziców białe meble dla dzieci. Są po prostu uniwersalne i pasują niemalże do każdego wystroju czy koloru ścian. Ponadto białe meble mogą mieć dodatkowo zaznaczony wybranym kolorem akcentowym wybrane elementy, dzięki czemu wyposażenie nie jest zbyt nudne i oczywiste. Dla dziewczynki można wybrać pastelowe kolory akcentowe, dla chłopaka zaś nieco mocniejsze.